Day two: A HEALTHY DIET IS NOT EXPENSIVE.

Happy Valentine’s Day! Yesterday my boyfriend sent me flowers. Aren’t they pretty?

securedownload

It wasn’t the best Valentine’s Day. We received bad news about my poor kitty at his vet appointment today. His cancer has worsened, and it’s not looking good for him. So upset. This is Baby’s favorite sleeping spot for the night: in his new box with his pink camouflage blankie. I love him.

securedownload (1)

Today, I did my best to keep track of how much everything I ate was costing me. Dinner was tough to give an estimate – homemade vegan chili I pulled out of the freezer. Didn’t feel like cooking. But a can of tomatoes, beans and rice, some of the main ingredients, are cheap. So I’m just saying it’s around 99 cents for what I ate (about 1/3 of the batch I made). Good enough.

Cost of breakfast: $0.60
16 ounces of coffee (~2 tablespoons Maxwell House grounds): 30.6 ounces for $6.99 = 6 cents
2 tablespoons of Hannaford half and half: 32 ounces for $1.59 = 6 cents
1 Thomas’ Bagel Thin: 8 for $2.99 = 37 cents
1 tablespoons of Hannaford Natural PB: 16 ounces for $2.99 = 11 cents

Cost of lunch: $2.05
1 Zone bar: 6 for $4.34 = 72 cents (Normally I don’t eat these, but I didn’t have time to make lunch today, so it’s better than nothing.)
1 banana: (~5 oz.) 57 cents per pound: 18 cents
3 ounces Hannaford baby carrots: $1.70 per pound = 32 cents
1/2 red bell pepper: 2 lbs for $5 (~3 peppers) = 83 cents

Cost of snack: 23 cents
2 ounces of Hannaford mozzarella cheese: 16 ounce block for $3.68 = 23 cents

Cost of dinner: 99 cents
Leftover homemade vegan chili that I pulled out of the freezer: 99 cents, give or take.

Total for the day: $3.87. And you say eating healthy is expensive? Maybe if you buy out-of-season organic produce. That can definitely get pricey. I don’t eat a perfect diet, but I would say that 90% of the time, I eat pretty damn healthy, and, AS YOU CAN SEE, it doesn’t cost a lot. Be smart about what you buy – buy what’s in season, what’s on sale, make what you can from scratch, buy in bulk (sometimes it isn’t always cheaper, at least at the grocery stores around here). I promise you, you’ll spend a lot less money when you’re not buying junk food or drive-thru meals!